به گزارش گمنام کربلا : به نقل از تارنمای دانشگاه استنفورد آمریکا، درگذشت پروفسور مریم میرزاخانی نابغه ریاضی جهان، برنده مدال فیلدز و استاد ریاضی دانشکاه استنفورد واکنش رئیس این دانشگاه مطرح دنیا را برانگیخت.

 

 

مارک تسیر لاویگنه رئیس دانشگاه استنفورد گفت که مریم بسیار زود از پیش ما رفت اما تاثیر وی بر زندگی هزاران زنی که برای به دنبال کردن ریاضی و علم که او منبع الهامشان بود زنده خواهد ماند.

وی در ادامه اذعان داشت که مریم تئوریزیسین برجسته ریاضیات و فردی فروتن بود که افتخارات(مدال هایش) را فقط به جهت اینکه ممکن است دیگران را تشویق به پیروی از مسیر خود کند، قبول می کرد. همکاری وی هم به عنوان نقش نمونه و هم به عنوان یک محقق مهم و پایدار است و احساس فقدان وی عزتمندانه در اینجا یعنی استنفورد و در سرتاسر جهان وجود خواهد داشت.

همچنین همکاران میرزاخانی وی را بلند همت، مصمم و بی باک در مقابل مشکلاتی خواندند که دیگران قادر به انجام آنها نبودند. آن ها اذعان داشتند که مریم به جای انتخاب راه آسانتر، مسیر سخت را انتخاب کرده بود. دختر جوان این بانوی فرهیخته ایرانی نیز مادر خود را در حال کار به یک نقاش تشبیه کرده است.

مریم میرزاخانی، ریاضیدان نابغه ایرانی و استاد دانشگاه استانفورد متولد ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶در شهر تهران است.

وی در سال‌های ۱۳۷۳و ۱۳۷۴ در زمان تحصیل در دبیرستان با کسب مدال طلای المپیاد ریاضی کشوری به المپیاد جهانی ریاضیات در هنگ کنگ و کانادا اعزام شد که در المپیاد ۱۹۹۵ کانادا علاوه بر کسب مدال طلا، حائز بالاترین امتیاز در بین دانش آموزان جهان شد.

وی پس از اتمام تحصیلات متوسطه در دبیرستان فرزانگان تهران، تحصیلات کارشناسی خود را در رشته ریاضی در دانشگاه صنعتی شریف به پایان برد.

وی بعد از دریافت مدرک دکترای خود از دانشگاه استنفورد به عنوان استادیار وارد دانشگاه پرینستون شد و سپس بعد از مدتی تدریس در آن دانشگاه وارد دانشگاه استنفورد شد. مریم میرزاخانی پس از بستری شدن در بیمارستان به دلیل بیماری سرطان، روز گذشته دار فانی را وداع گفت.

[ad_1]

اشتراک گذاری
تمامی حقوق مطالب و قالب برای گمنام کربلا | دانلود و خبر محفوظ است.
طراحی و بهینه سازی : بک لینک | علی بی زد